Wanita ini berhenti menggunakan krim kortison untuk merawat kulitnya, lalu wajahnya diliputi kerak kuning yang tebal

Por Alexander
23 October, 2026

Ariane berusia 26 tahun dan telah menggunakan krim yang sama selama sedekad.

Dia seorang pelajar seni, tinggal di Perancis, dan semasa remaja telah diberikan steroid topikal untuk merawat ekzema yang sedang kambuh. Sejak itu, dia mengulangi rawatan tersebut setiap kali ekzema kambuh, sentiasa di bawah pengawasan perubatan. Kulitnya bertambah baik, kemudian ekzema itu kambuh semula, tetapi rutin tersebut berkesan. Sehinggalah pada 2017, apabila kulitnya mula menunjukkan reaksi yang pelik dan krim itu tidak lagi berkesan.

Ariane berhenti menggunakannya. Apa yang berlaku selepas itu tidak seperti mana-mana ekzema kambuh yang pernah dialaminya: katanya, wajahnya membengkak dan diliputi kerak kuning, dan kudis turut muncul pada lengan serta kakinya. Dia membuat kajian sendiri dan menemui satu istilah: sindrom penarikan steroid topikal. Ini ialah diagnosis yang kontroversial, tanpa kriteria rasmi, dan doktor tidak mengetahui punca tepatnya.

Dia menghabiskan masa sebulan berkurung di dalam biliknya, tidak mampu bertemu sesiapa. Dia berasa jijik melihat kulitnya sendiri, dan mengingati bahawa ketidaktahuan tentang apa yang sedang berlaku kepadanya begitu melumpuhkan dan menakutkan.

Puede interesarte