Ariane var 26 år och hade använt samma kräm i ett decennium.


Hon studerade konst, bodde i Frankrike och hade som tonåring fått en lokal steroid utskriven mot ett eksemskov. Därefter upprepade hon behandlingen varje gång eksemet blossade upp, alltid under medicinsk vägledning. Huden blev bättre, men skovet kom tillbaka – ändå fungerade rutinen. Fram till 2017, då huden började reagera märkligt och krämen slutade fungera.


Ariane slutade använda den. Det som hände sedan liknade inte något tidigare skov: hon berättade att ansiktet svullnade och täcktes av gula skorpor, och att sår också dök upp på armarna och benen. Hon sökte information på egen hand och stötte på en term: syndrom efter utsättning av lokala steroider. Det är en kontroversiell diagnos utan formella kriterier, och läkarna känner inte till den exakta orsaken.



Hon tillbringade en månad isolerad på sitt rum och kunde inte träffa någon. Hon kände avsky för sin egen hud och minns att det var förlamande och skrämmande att inte veta vad som hände med henne.
